A blogról

Férjünk, szüleink, nagyszüleink nem kis meglepetésére második babánk születésekor mosható pelenka használatára adtuk a fejünket. A környezetünkben a legtöbben ugyanígy rácsodálkoznak erre, hiszen ők is a sok robottal járó, higiénikusnak egyáltalán nem tűnő textilpelenkázásra asszociálnak, amely 20 évvel ezelőttig a moshatózással járt.



A szemlélet csak lassan változik, de mi látjuk a jövőjét és tapasztaljuk, hogy milyen sok hasonlóan gondolkodó anyuka van már hazánkban is. Úgy határoztunk, belevágunk mi is és megpróbálunk többet tenni a természetért, ill. környezetünkben is népszerűsíteni a környezetbarát pelenkázást.

Reméljük, mindenki megtalálja az őt érdeklő, érintő témákat a bejegyzések között - ha mégsem, szívesen vesszük az olvasók témajavaslatait!



2011. február 15., kedd

A mosható pelenka költségei

A mosható pelenkára sokan azért nem mernek igent mondani, mert a túlságosan nagy kezdeti beruházás elriasztja őket - ez leginkább az apukák esetében jelentős visszatartó tényező.

Pedig akárhogy is számoljuk, pelusmennyiségtől (azaz tulajdonképpen így a mosási gyakoriságtól) és a kiválasztott pelenkák árfekvésétől függően kb. fele csupán annak a költségnek, amelyet az eldobható pelusokért cserében a boltokban hagyunk a mintegy 2,5-3 évet felölelő pelenkázási időszak alatt.

Egy kedves ismerősöm nem sajnálta az időt arra hogy egy kalkulátort készítsen a mosható pelenkázás vs. eldobható pelenkázás költségeiről, figyelembe véve az összes felhasználható energiaráfordítást, a naponta elhasznált pelenkák mennyiségét, a gyerekek számát, stb.
Ennek a kalkulátornak a segítségével „forgatókönyveket” állítottam össze különböző háztartásokra nézve a költségeket, a teljesség igénye nélkül.

A pelenkázás költségei eldobható pelus esetén:
Ha azt vesszük, hogy egy ilyen pelenka átlagosan 55 Ft-ba kerül, amiből naponta átlagosan 6 db fogy és a gyermek kb. 3 éves korára lesz szobatiszta, akkor a boltban hagyott összeg igazán egy vagyont tesz ki, kb. 320 000 Ft-ot.
És ez minden egyes gyermek esetében ugyanennyi, azaz 2 gyereknél 640 000 Ft, 3 gyereknél 960 ezer Ft a teljes kiadás!

A mosható pelenka használatának költségei:
-Ha a szárítás a levegőn történik (azaz nem számolunk a szárítógép fogyasztásával), kb.
50 000 Ft-os egyszeri beruházással (a 2-3 napra elegendő pelenka megvásárlásával) és havi 1 500 Ft-os kiegészítő (papírbetét, mosószer, stb.) vásárlásából adódó kiadással
1 gyerekre a moshatózás költsége kb. 160 000 Ft,
2 gyerekre kb. 270 000 Ft, azaz a 2. babánál 135 000 Ft,
3 gyerekre kb. 380 000 Ft, ami a 3. kicsinél 126 000 Ft-ot jelent.

-Ha szárítógépben kell szárítanunk, akkor ez az összeg kb. 222 000 Ft-ra kúszik fel 1 gyerekkel számolva, de még mindig jóval elmarad az eldobhatóra fordított összeg mögött.


Mivel a pelenkák nem amortizálódnak el úgy, hogy teljesen használhatatlanok legyenek mire a gyerkőc szobatiszta lesz, alacsonyabb áron eladhatók vagy eltehetők a következő gyermek popójára, akinek a pelenkázása így minimális költséget fog jelenteni.

És akkor még nem szóltunk arról a sok-sok tonna szemétről, aminek a feldolgozási és ártalmatlanítási költségeit megspóroltuk a jövőnek, a gyerekeinknek!

A kalkulátor itt érhető el, hogy mindenki kiszámolhassa, milyen jól is jár, ha áttér a mosható pelenkára ;) Figyelem! A felhasznált energiák árát ellenőrizni kell, ezek pl. a szolgáltatótól kapott számlákon is szerepelnek. Nálunk a víz ára pl. 370 Ft/köbméter, a csatornadíj szintén, én ezekkel számoltam a fenti költségeket.

2011. február 4., péntek

Hogy is néznek ki ezek a mosható pelenkák?

Amikor a neten elkezdtem nézegetni a pelenkázás módjait, trükkjeit, jó ideig úgy éreztem, menthetetlenül elveszek a rengeteg információ és pelenkafajta között.


Gondoltam, készítek pár felvételt a lehetséges pelenkázási megoldásokról, mert leírva gyakran nem tudja a laikus elképzelni, mit is jelent például a „külső+belső” kombináció, vagy miben különbözik a „zsebes” pelenka az „AIO” (All-in-one) pelustól.

Kezdjük onnan, hogy mi lehet "belső"?
A belső tulajdonképpen az az egység, ami a pisit felszívja. Ez lehet hagyományos textilpelenkától sűrűbb szövésű, többrétegben összevarrt "prefold", lehetnek téglalap vagy piskóta alakú nedvszívó betétek, valamint a nadrágformájú pelenkák. A pelenkabelsők készülhetnek mikrószálból, frottírból, (organikus) pamutból, kenderből, gyapjúból, vagy ezek kombinációjából. A belsőkre értelemszerűen egy vízhatlan külsőt kell tenni, hogy ne ázzon át a baba ruhája.


egy nadrágpelenka és egy frottír "insert" (=betét)



a nadrágpelenka kinyitva, belül saját inserttel

és az előző képen megismert frottírbetét



egy 3 rétegbe hajtott prefold (alap hajtogatás)



prefold folyós széklethez hajtogatva (oldalfalas hajtogatás)


A tetra pelenka és a prefold a baba igényeinek megfelelően hajtogatható is, a képen lévő feltekerős hajtogatási mód folyós széklethez kiváló megoldás.

Milyenek a "külsők"?
Ezek a vékony anyagú pelenkaborítók vízhatlan réteggel vannak ellátva, régen ezt hívták gumibugyinak. A nedvesség átszivárgását megakadályozó réteget poliuretánnak (PUL) hívják. Vannak olyan külsők, amelyek kis zsebbel vannak ellátva a pelenka elején és/vagy végén annak érdekében, hogy a betétet fogják, ne engedjék elcsúszni, illetve hogy a nedvesség semmiképpen se vezetődjön ki a pelenkabelsőből a babaruhára.


egy egyméretes és egy többméretes (M) külső


látszik a betétet tartó zseb



A "külső”+”belső” pelenkázási megoldás
tehát egy vízzáró pelenkakülső és egy nedvszívó betét vagy nadrágpelenka (=”belső”) kombinációja. Nálunk személy szerint, pár hós kisbabánál ez vált be a legjobban.


egy alap hajtogatású tetra pelenka és egy külső, amibe bekerül




így :)




Egy másik külső, frottírbetéttel



Mit jelentenek az AIO, AI2 rövidítések?
AIO, AI2: az eldobható pelenka textil mása, azaz ugyanúgy adjuk fel a babára és vesszük le róla, mint a „papírt”. Az All-in-One pelusok betétje jellemzően fixen bevarrt vagy részlegesen kihúzható, de teljesen nem különíthető el a betét a külsőtől. Az All-in-2 pelenkák ezek továbbfejlesztett változatai, ám a betét külön mosható, majd visszapatentolható a "külsőbe".



egy AI2: azaz a betét és a "booster" (=erősítő) betét be van patentolva a külsőbe



a betétre rápatentolható a booster


És mitől "zsebes" egy pelenka?
Az egyben pelenkáknak ún. "zsebes" változatuk is létezik, ezeknél a zseb akadályozza meg a betét elmozdulását. A vízzáró vagy szellőző anyagú külső nem érintkezik közvetlenül a babapopóval, mivel a pelenka belső oldalára a két szélen és a pelenka elején puha anyag van varrva (leggyakrabban polár, mikroszálas anyag, ritkábban pamut). Ahol nincs leszegve, a pelenka hátsó végén, ott nyílik a a „zseb”, ahová a nedvszívó egységet lehet betömni. Már aki akarja, mert én csak ráhelyezem a betétet és kész... :)



egy zsebes pelus és a frottír betétje



a betétet betoljuk a zsebbe, egészen ütközésig és elrendezzük




és íme a zsebes pelenka, megtömve.


Vagy egyszerűen csak ráhelyezzük a betétet a pelenkára

Mindegyik típus esetén léteznek "egyméretesek", amik születéstől a szobatisztaság eléréséig használhatóak a méretállítás lehetőségének köszönhetően; illetve "(több) méretesek", amelyek a baba súlyának megfelelő méretűek, általában (Newborn), Small, Middle, (X)Large besorolás szerint. Szintén a legtöbb márka kínál patenttal, ill. tépőzárral zárható, hosszában pedig patenttal állítható külsőket és nadrágbelsőket.

Mire jó a "papírbetét"?
A széklet felfogására: a papírt csak kidobjuk a szemétbe vagy lebomló papírok (és eldugulásra nem hajlamos rendszerek) esetén lehúzzuk a WC-ben. Mindjárt kellemesebb a moshatózás, ha nem a kakás pelenkát kell öblögetni-mosogatni, csak olyat, amibe legfeljebb a széklet "nedve" szívódik be ;)

az insert-en sarokra állított
papírbetét, mellette a teljes hosszúságú papír

Ezek a papírbetétek tekercsben vagy laponként, dobozba csomagolva kaphatóak, márkánként rendszerint különböző méretűek. A hosszabbakat én félbe vágba, sarkára állítva teszem a betétre. Ezek a papírok általában nem tépődnek el könnyen, akár többször is moshatóak.

Remélem, segítettem! Ha kérdés lenne, csak írjátok be, szívesen válaszolok! :)

2011. február 1., kedd

Újrafelhasználható pelenkák

Ellentétben a közhiedelemmel, a modern mosható pelenkák olcsóbbak és higiénikusabbak az eldobhatóknál és mégsem kell órákat eltölteni a tisztításukkal.

"Nem akarok mosható pelenkát, mert..
...nem olyan kényelmesek, mint az eldobhatók."

Pedig sokkal kényelmesebbek! A természetes pamut és gyapjú alatt lélegezni tud a bőr, megelőzve az irritációt. És mivel nagyon sokféle újrahasználható pelenka létezik, sokkal könnyebb olyat találni, amely a babád testformájára és ürítési szokásaihoz illeszkedik.

Az eldobható pelenkák gyártói azt promotálják, hogy az eldobható pelus több nedvességet bír felszívni. De a baba egyáltalán nem érzi magát kényelmesen egy nedves pelenkában. Ha egy ilyen pelenka sokáig marad a babán, a bőre elkezd fájni tőle. Valójában két fő előnye van annak, hogy a baba érzi a nedvességet a fenekén. Először is a baba megismeri azt az alapvető érzést, amely majd hozzásegíti a szobatisztasághoz. Másodszor pedig, gondozója jobban tudja követni, hogy a baba eleget iszik-e, ami nagyon fontos, ha éppen lázas a baba, hiszen könnyen kiszáradhat.

És végül az, hogy az eldobható pelenkákból nem folyik ki semmi, egy mítosz. Ha jól illeszkedik, akkor a mosható pelenka semmivel sem ereszt jobban, mint egy átlagos eldobható. Sőt, egy megfelelően illeszkedő, jól kiválasztott mosható pelenka nagyobb biztonságot nyújt, mint egy egyszer használatos pelenka.

...mert nehéz használni őket."
Már olyan pelenkákat árulnak, amelyeket nem kell előre formára hajtogatni. A pelenkacsattokat felváltották a tépőzárak, patentok és rugalmas csattok. A legtöbb pelenka, külső és belső betét mosható 60 Celsius fokon, centrifugázható és szárítógépben szárítható. De ha nem állnak rendelkezésre ilyen berendezések, szárítókötélen, eső esetén radiátor, kályha közelében is ugyanúgy megszáradnak.
Összességében kétféle újrahasználható pelenka létezik: kétrészes konstrukciók, amelyek egy pelenkából és egy vízhatlan külsőből állnak, amelyet a nedvszívó réteg fölé teszünk, valamint "minden az egyben" pelenkák, amelyek össze vannak varrva vagy patentolva. Ezek ugyanúgy néznek ki és ugyanúgy kell feladni a babára, ill. levenni róla, mint az eldobható pelenkákat, azonban textilanyagukból adódó vastagságuk miatt tovább száradnak.
Mindkét fajtába ajánlatos papír vagy mosható textilbetétet tenni, amely a székletet felfogja.

...mert nincs időm annyit mosni."
A koszos pelenkák egy légzáró pelenkavödörbe, táskába kerülnek, ezzel azt is megakadályozzuk, hogy esetleges szaguk szétterjedjen a lakásban. Minden második vagy harmadik nap moshatunk attól függően, mennyi pelenkát vásároltunk-használunk.
Az egyedüli plusz időt az jelenti, amikor megtöltjük a mosógépet a szennyes pelenkákkal, valamint amikor kiteregetjük őket. Ezzel tulajdonképpen azt az időt váltjuk ki, amíg a boltokban megvásároljuk az eldobható pelenkát. Manapság már vannak olyan cégek is, amelyek pelenkamosást vállalnak.

...mert gyakrabban kell a babát átpelenkázni."
Függetlenül attól, hogy eldobható vagy mosható pelenkát használunk, a baba érzékeny bőre miatt gyakran kell pelenkát cserélni! Újszülötteket napi 10-12 alkalommal, idősebb babákat pedig napi 6 alkalommal tanácsos tiszta pelenkával ellátni. Egy jó minőségű pamutpelenkát 3-4 óránként illik cserélni nappal, 10-12 óránként pedig éjjel, ha a gyermek átalussza az éjszakát.

"Szóval olcsóbbak és könnyen használhatóak. De mi másért használjam még a mosható pelenkákat?"
1) hogy megvédd kisbabád egészségét
Az eldobható pelenkák szuper-nedvszívó zselét tartalmaznak, amelynek a babapopsira és a nemiszervekre való hatását vizsgálják.
Az újra fel nem használható pelenkák mintegy 200 vegyi anyagot tartalmaznak. Még nem ismert, hogy ezekből mennyi szívódik fel a baba bőrén keresztül.

Egy tanulmány szerint az eldobható pelenka magasabb hőmérsékleten tartja a fiúk heréit, ami befolyásolhatja a termékenységüket.
Az eldobható pelenkát gyártó cégek reklámjai szerint a száraz pelus egészséges feneket jelent, azonban ezek között a körülmények között számos káros baktérium terjed el, amelyek pelenkakiütésért felelősek. Ha azonnal a szennyezetté válás után cseréljük a babán a pelenkát, megóvjuk a kiütésektől is.

2) hogy megóvd a környezetet, amelyben a gyermeked fog élni, ha felnő
Egy átlagos baba kb. 5000 pelenkát használ el. Ezeknek a pelenkáknak az előállításához három és félszer több energiát használnak el, mint egy mosható pelenkához, valamint nyolcszor több meg nem újuló anyagot és kilencvenszer több megújuló forrást.
Több mint 500 év alatt bomlanak le az eldobható pelenkák, ezalatt az üvegházhatásért is felelős metángázt képeznek és folyékony mérgező anyagokat szivárogtatnak ki magukból, amely a földbe, onnan pedig a vízkészleteinkbe kerülnek.

"Rendben, újrafelhasználható pelenkát fogok használni. Mik a praktikái?"
"Hol lehet hozzájutni ezekhez?"

Leginkább interneten: bio-, és babatémájú (web)boltokban, de bizonyos bababoltokban lehet mosható pelenkát vásárolni.

A szükséges mennyiség
Attól függ, mennyire gyakran mos. Ajánlatos legalább 2-3 napra elegendő pelenkát vásárolni.

A baba számára legjobb típusú pelenka kiválasztása
A legegyszerűbb módja, hogy kiderítsük, a babánkra melyik márka, típus a legmegfelelőbba, ha próbacsomagokat vásárolunk, vagy mindenféle pelusból 1-1 darabot.

Hasznos kiegészítők

  • Éjszakára vagy a sokat pisilő babák számára extra nedvszívó betétet ("booster", to boost=erősíteni, fokozni) érdemes elhelyezni a meglévő fölé.
  • A nadrágpelenkák vízzáró réteggel bevont pelenkakülsőt igényelnek. Ezeket csak akkor szükséges mosni, ha szennyeződnek.
  • Szintén hasznos termék a kakifogó papírbetét, amely gyakran annyira jó papíranyagból készül, hogy pár alkalommal szintén mosható, ha széklettel nem szennyezett.
  • Ha valaki teljesen természetesen szeretne pelenkázni, akkor popsitörlőből sem az illatosított bolti termékeket használja, hanem moshatót.
  • Végül szükség van egy szennyespelenka tárolóra, lehetőleg fedeles vödörre, ezt egy száz forintos boltban is hamar megvásárolhatjuk.

Az újra felhasználható pelenkák mosása
Ajánlatos foszfátot, mesterséges enzimeket nem tartalmazó mosószerek használata, mert ezek ritkábban okoznak bőrirritációt. Ha valaki kemény vizű területen lakik, egy idő után észre fogja venni, hogy pelenkái keményednek. Ettől függetlenül sem szabad öblítőket használni a mosáshoz, mert ezek bevonják a nedvszívó rétegeket és csökkenti a nedvszívó képességet, ami szivárgáshoz vezet a későbbiekben.
Viszont egy 10 perces szárítás a gépben puhává teszi a pelenkákat! Ha nincs szárítógépünk, egy kanálnyi fehérecet adagolható az öblítős rekeszbe, ez segít eltávolítani a vízkövet és a mosószermaradékokat a gépből, így puhábbak maradnak a pelusok.

Egy alapkészlet a következőkből áll:
20 db pelenkabelső (kb. 300 Ft (pl. tetra pelenka)-3000 Ft/db (pl. bambusz nadrágpelus))
6-8 pelenkakülső (kb. 1000 Ft-6000 Ft/db ár között)
1 tekercs/doboz papírbetét (kb. 1000-1600/100 db, ez akár 2-3 hónapra is elegendő lehet, főleg, ha ezeket is mossuk a pelenkákkal együtt)

Azaz kb. 30.000-60.000 Ft egyszeri beruházás a kezdetén - márkától, minőségtől függően.